Witamy na kursie online Wprowadzenie do międzynarodowego prawa humanitarnego (MPH). 

Ten interaktywny kurs online pozwoli ci zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z prawem konfliktów zbrojnych, czyli międzynarodowym prawem humanitarnym (MPH). Poznasz genezę i źródła tego zbioru prawa, a także dowiesz się, w jakich sytuacjach ma on zastosowanie. Dowiesz się również, jak odróżnić międzynarodowe konflikty zbrojne od niemiędzynarodowych. Zapoznasz się ze szczegółowymi przepisami chroniącymi ludność cywilną, zatrzymanych, rannych i chorych, a także personel medyczny. 

Pod koniec kursu będziesz mieć lepsze pojęcie na temat trzech kluczowych zasad MPH, które regulują prowadzenie działań wojennych: rozróżnienie, proporcjonalność i środki ostrożności. Będziesz też w stanie opisać (i podać przykłady), w jaki sposób MPH ogranicza wpływ konfliktu zbrojnego na ludność cywilną. Dowiesz się również, jak wdrażane jest MPH, co się dzieje, gdy dochodzi do naruszeń tego prawa i jaka jest rola MKCK w promowaniu poszanowania tych przepisów.


Ten kurs jest również dostępny angielski , rumuński , ukraińskifrancuski i hiszpański


A person with a thinking bubble

Czy ten kurs jest dla mnie?

Kurs nie wymaga żadnej wcześniejszej wiedzy prawnej i jest skierowany głównie do praktyków humanitarnych, decydentów i innych profesjonalistów, którzy chcą zrozumieć, jak i kiedy ten zbiór prawa ma zastosowanie i kogo chroni.

A person with a lightbulb over their head

Jaką korzyść wyciągnę z tego kursu?

Po ukończeniu tego kursu będziesz potrafić:

  • Podsumować i wyjaśnić podstawowe zasady MPH.
  • Oceniać konkretne sytuacje, klasyfikować je w kontekście MPH, znajdować odpowiednie przepisy obowiązującego prawa.
  • Rozpoznać sytuacje, w których istnieje ryzyko niezgodności z przepisami MPH i zrozumieć kiedy konieczne jest dodatkowe wsparcie.
  • Przypomnieć sobie, gdzie można znaleźć odpowiednie informacje wspierające podejmowanie decyzji w oparciu o MPH.
A clock showing 15 minutes passing

Jak długo potrwa kurs?

 

Kurs ten powinien zająć około 5 godzin (we własnym tempie); każdy moduł można traktować osobno, co gwarantuje elastyczność.


Three stacks of coins with a question mark on the top

Ile kosztuje kurs?

 

Ten kurs jest bezpłatny!


A certificate scroll with a rosette on it

Czy na koniec otrzymam certyfikat?

 

Tak – certyfikat będzie można pobrać po ukończeniu wszystkich modułów zaliczonych w ramach kursu.



The word START and a question mark in a circle

Jak mogę zacząć?

 

Kliknij Dołącz do kursu na górze tej strony. Nastąpi przeniesienie na stronę kursu. Nie musisz ukończyć kursu za jednym razem – zawsze możesz kontynuować później od ostatniego odwiedzonego przez ciebie miejsca.